top of page

יתר לחץ דם - "הרוצח השקט" 

יתר לחץ דם היא אחת המחלות השכיחות ביותר שקיימות ברפואה המודרנית. כ- 90% מהאוכלוסייה הסובלת מיתר לחץ דם סובלת מלחץ דם ראשוני, אשר סיבתו אינה ידועה. שאר 10% מכלל מקרי יתר לחץ דם הם בעלי סיבה ידועה הנקראת יתר לחץ דם משני, הנובעת, בדרך כלל, על רקע אנדוקרינולוגי או בשל מחלת כליה.

לחץ הדם נוצר על ידי תפוקת הלב ומושפע מהאלסטיות של דפנות כלי הדם. במחזור הדם הגדול: התכווצות החדר השמאלי של הלב מזרימה דם אל אבי העורקים, דחיפה זו של הדם מכילה גם אנרגיה הגורמת להתרחבות דופן אבי העורקים ושאר העורקים, ההתרחבות הינה רגעית, ולמעשה הדופק הוא הרגשת ההתרחבות להמשך המאמר..

טרום סוכרת וסוכרת סוג II  

מחלת הסוכרת הינה הפרעה כרונית בחילוף החומרים, המאופיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם. הסוכרת נובעת מחוסר בהורמון אינסולין ו/או בהפרעה בפעילותו. למעשה, הבעיה העיקרית של מחלת הסוכרת היא לא ברמות סוכר גבוהות או נמוכות בדם, אלא בהשפעתה של הסוכרת על התהליך הטרשתי, תהליך בו נפגעים ונסתמים כלי הדם על ידי הפלאק הטרשתי שנגרם בעקבות חמצון ושקיעת הכולסטרול בדפנות כלי הדם למאמר המלא..

ניתוחי הרזייה ופעילות גופנית

ניתוח בריאטרי הוא הליך כירורגי לטיפול בשמנה ואינו ניתוח קוסמטי. מטרתו לשמש ככלי המסייע לסובל מהשמנת יתר: להפחית את משקלו העודף, לשפר את התחלואה הנלוות ואת איכות חייו. 

ההתוויות ובחירת המועמדים לניתוחי הרזיה מתבצעים לאחר הערכה מקיפה של הצוות הבריאטרי. ובהן נכללים אנשים אשר ניסו ונכשלו בדרכים אחרות לרדת במשקל, בעלי BMI≥40 או BMI≥35 עם תחלואה הנלוות להשמנה כמו סוכרת לא מאוזנת, דום נשימתי חמור בשינה ועוד למאמר המלא..

אוסטיאופורוזיס (דלדול העצם)

אוסטאופורוזיס היא מחלת עצם ניוונית המאופיינת במסת עצם נמוכה ובמבנה הולך ומדרדר, העצם הופכת פריכה וקיימת נטייה גדולה יותר לשברים כתוצאה מנפילות ומפגיעות קלות. אוסטאופורוזיס היא בעיה של העידן המודרני בעקבות תוחלת חיים העולה ואחד הגורמים העיקריים לפגיעה באיכות החיים בגיל המבוגר ולקיצור תוחלת החיים. שברים בצוואר הירך גורמים לתמותה עודפת של 10-20% בשנה. השברים האוסטיאופורוטיים מהווים מעמסה כלכלית לפרט, למשפחה ולחברה למאמר המלא..

על השמנה ועודף משקל

ההשמנה היא מגיפה הנמצאת בתאוצה. ההשמנה ועודף משקל אינם רק תיאורים, אלו הם מצבי בריאות. השמנה היא אחת מתופעות הלוואי של תרבות השפע, המאופיינת במזון, זמין, מהיר, עתיר קלוריות, יחד עם העדר פעילות גופנית.

מאזן האנרגיה הוא הגורם העיקרי הקובע אם נעלה, נרד או נשמור על המשקל וזהו סוד המשחק. המאזן הקלורי שווה להכנסה האנרגטית(Intake)  פחות ההוצאה האנרגטית (Energy expenditure)  מכאן, שהירידה במשקל נובעת מיצירת מאזן אנרגטי שלילי להמשך המאמר..

מדד מסת הגוף - BMI

מדד מסת הגוף (Body Mass Index), ה- BMI מהווה יחס בין משקל לגובה ומשמש ככלי פשוט, נוח וזמין המספק הערכה כמותית האם האדם נמצא במשקל תקין, בעודף משקל או בתת משקל.

מגבלתו העיקרית של ה- BMI הוא שאינו משקף את הרכב הגוף, את כמות השומן או פיזורו בגוף. לדוגמה, את אותו BMI ניתן למצוא אצל שני אנשים בעלי גובה ומשקל זהים כאשר אחד שרירי ובעל אחוז שומן נמוך והשני עם אחוז שומן גבוהה הסובל מהשמנה למידע נוסף..

bottom of page